Przejdź do głównej zawartości

Jony srebra. Technologia antybakteryjna Polygiene. Czy srebro szkodzi?

Zaznaczam na wstępie, że nie jestem chemikiem i nie znam wszystkich dostępnych technologii antybakteryjnych z użyciem jonów srebra. Nie mogę więc polemizować z krążącymi opiniami o szkodliwości takiego wykończenia materiałów. Prawdopodobnie, są takie gdzie przy produkcji cierpi środowisko i takie, które są bezpieczne.

Będę też stronniczy ponieważ osobiście reprezentuję technologię Polygiene w Polsce.
Informacje, które przedstawiam są wynikiem własnego doświadczenia, informacji i testów przekazanych mi przez firmę oraz certyfikatów, które firma posiada.

Po co używać rzeczy z wykończeniem antybakteryjnym Polygiene
Czytaj tutaj

Zaczęło się od deski sedesowej
Technologia Polygiene powstała w 1999r. Perstorp AB, międzynarodowa firma, lider w branży chemicznej dodaje jony srebra do termoformowalnych desek sedesowych i w rezultacie uzyskuje efekt ograniczenia rozwoju mikroorganizmów, co staje się przełomem w utrzymywaniu higieny w miejscach publicznych. Później z powodzeniem eksperymentowano z wykończeniem antybakteryjnym na przełącznikach elektrycznych, poręczach na lotnisku w Bankoku, hotelu Hilton w Mediolanie.  

Ile jest srebra w srebrze? 
Unikalna technologia pozyskiwania jonów srebra stosowana przez Polygiene zużywa srebro o wadze ok dwóch obrączek do wykończenia ok 1000kg dzianiny co przekłada się na ok. 5000szt odzieży. Już samo to decyduje o tym, że technologia ma minimalny wpłym na środowisko. Dodatkowo, srebro pochodzi z odzysku (złomu elektronicznego)

Srebro a nanosrebro
Nie wiem jak w innych technologiach ale cząsteczki Polygiene są 100 razy większe niż nanocząsteczki i dlatego są za duże, aby przedostać się przez barierę ochronną skóry. 
1 Klasa Medyczna potwierdzona w Europie – materiały poddane działaniu Polygiene otrzymały 1 Klasę Medyczną aprobowaną w Europie, która to zakłada stosowanie nawet na bandażach zakładanych na otwarte rany Polygiene znajduje się na liście aprobowanych produktów Oeko-tek – Międzynarodowe Stowarzyszenie Oeko-tek, niezależny instytut badawczy przeprowadził doświadczenia wskazujące na ogólne bezpieczeństwo dla przemysłu tekstylnego i oraz środowiska naturalnego. 

A co ze ściekami przy produkcji?
Jony srebra zastosowane w Poygiene są szybko wiązane przez siarczki obecne w wodzie i tworzą nierozpuszczalne związki srebra (nieaktywane siarczki srebra). Jony są więc "deaktywowane" w momencie gdy trafiają do ścieków i nie mają wpływu na florę bakteryjną w wodzie. Uwalniane podczas prania cząsteczki srebra, które trafiają do ścieków nie mają wpływu na środowisko. 
Wyniki badań są dostępne w raporcie Szwedzkiego Programu Monitorującego przemysł z 2007r. Rozdział 5: dotyczący srebra.

Czy można kupić zaufanie? 
Wiemy z doświadczenia w Polsce, że za pieniądze można kupić każdy certyfikat np. Laur Konsumenta, Produkt Roku, Solidna Firma  i temu podobne. Polygiene szczyci się także udziałem w międzynarodowych programach związanych z ochroną środowiska. 
Czy to tylko komercja? 
Osobiście nie wydaje mi się. Polygiene to firma jednego produktu. To nie firma chemiczna z setką produktów w ofercie. Gdyby więc próbowała ryzykować takie oszustwo, narażałaby się na utratę reputacji nie do uratowania. 
Obecnie Polygiene jest jedyną technologią, która uzyskała certyfikat BlueSign, obecnie najbardziej wymagający certyfikat przemysłu tekstylnego, gwarantujący, że proces produkcji zarówno przed i jak i po zużyciu produktu ma minimalny wpływ na środowisko. (np. pod względem zużywanej energii, wody, oraz rodzaju odpadu jaki generuje produkt po jego wyrzuceniu) 


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gramatura koszulek. Ile waży prawda?

Jestem w tej branży od 20 lat. I myślę, że to niemożliwe. Otóż coraz częściej trafiają do mojej firmy zapytania o koszulki z coraz grubszej dzianiny. Jak na razie rekordem jest zapytanie o koszulkę polo o gramaturze 300g/m2. Czyli o wadze przęciętnego koca.  Normą są pytania o zwykłe T-shirty o gramaturze 190gr. Pora rozwiązać tę zagadkę, co to jest gramatura. Czy cięższy samochód jest lepszy od lżejszego bo jest cięższy? Jeśli wytniemy z materiału płachtę o wymiarach 100x100cm i ją zważymy to uzyskamy odpowiedź jaka jest nominalna gramatura materiału na metr kwadratowy. Aby było łatwiej i taniej wycina się zazwyczaj specjalnym przyrządem kółko o powierzchni 100cm2 i waży je, a uzyskany wynik mnoży x 1000. Jeszcze inaczej można wyciąć kwadrat o boku 10x10cm i zważyć go na wadze do listów. Co nam daje ta wiedza? Nic. Jakość dzianiny nie musi iść w parze z jej grubością. A nawet często bywa całkiem odwrotnie. Wszystko zaczyna się na polu bawełny. Najbardziej cen

Kubek termiczny- idealny prezent także na lato

Kubki termiczne to jeden z najpopularniejszych prezentów firmowych.  I to nie tylko w zimie! Wyobraźcie sobie, że podróżujecie długo samochodem.  Nie zawsze znajdziecie miejsce hgdzie napijecie się dobrej kawy (chociaż sieć kawiarni lub coffee barów jest imponująca).  Możecie w swej podróży po prostu nie mieć na to czasu.  Albo wolicie smak kawy lub herbaty przygotowanej samodzielnie.  I do tego świetnie nadają się kubki termiczne.  W szczególności takie, które długo utrzymują ciepło czyli np. Contigo.  Bo jaki to sens i jaka przyjemność picia zimnej kawy lub herbaty.  Przykładowe logo na kubkach termicznych. A teraz inny scenariusz.  Lato. Upał. Ze 30 stopni. Klimatyzacja działa i jest przyjemnie.  Ale wystarczy jedna kostka lodu i schłodzony napój nalany do kubka termicznego, żeby było jeszcze przyjemniej.  Kubki termiczne Contigo potrafią utrzymać zimno aż do 12 godzin.  A teraz szybka wizualizacja; i ten sam kubek termiczny zabieramy w czasie urlopu na plażę. O

Test ręczników szybkoschnących.

Dawno, dawno temu, w średniowieczu istniały Cechy Rzemieślników. Dbały one (poza swoim interesem) aby po długim procesie nauki wychodzący na mistrza tworzył naprawdę dobre produkty.  Tym, którzy nie wytrzymywali długiego procesu, porzucali naukę czeladniczą lub byli z niej wydalani pozostawało udać się po za bramy miasta i zostać Partaczem. Czyli niezrzeszonym w cechu "rzemieślnikiem". Partacze nie musieli płacić składek do cechu, ale też nie musieli dbać o jakość swoich produktów, ponieważ ich nie sygnowali.  Mam wrażenie, że obecnie więcej jest partaczy jak rzemieślników... ---------------- Test ręczników szybkoschnących Kiedy zaczęliśmy produkcję ręczników Dr.Bacty byliśmy jedną z niewielu firm, oferujących je na polskim rynku. Ponieważ obecnie oferta jest już bardzo szeroka, a różnice w cenach dochodzą do kilkuset procent postanowiliśmy przybliżyć klientom ten produkt. Różnice jakie zauważamy w produktach określanych jako „ręcznik szybkoschnący”, lub „ręczni