Przejdź do głównej zawartości

Co to jest softshell?

Znowu pora rozwiać wątpliwości i obalić mity.
Softshelle stały się w ostatnim czasie bardzo popularne w branży reklamowej. Ich ceny wahają się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset. Jakie są pomiędzy nimi różnice? Czy te tańsze spełnią wasze oczekiwania? 


Softshell przyszedł do nas z branży turystycznej, a dokładniej ze wspinaczki. 
Do momentu ich wyprodukowania dominowała zasada ubierania się w trzy warstwy. 
1. bielizna termoaktywna
2. warstwa ocieplająca
3. wartswa chroniąca przed deszczem


Z pewnych względów warstwy 2 i 3 nie są doskonałe. Krępują ruchy, trudno dobrać ich grubośc tak aby mieć dobry komfort cieplny, zajmują sporo miejsca. 
Softshell jest kombinacją kilku rodzajów dzianin poliestrowych. Zewnętrzna warstwa jest gładka, odporna mechanicznie, często odporna na deszcz  i śnieg. Pod spodem często znajduje się cienka warstwa tzw. microfleeceu czyli krótko strzyżonego polaru. Obie warstwy są ze sobą połączone (sklejone) membraną paroprzepuszczalną, która nie przepuszcza za to wiatru z zewnątrz. 


Koszt takiego materiału i uszytej z niego kurtki jest dość wysoki i zależny od:
- sposobu wykończenia dzianiny przeciwko działaniu wody
- kroju kurtki (z kapturem czy bez) 
- rodzaju i parametrów membrany 
- ilości kieszenie i zamków (np. wentylacji pod pachami) 
- ogólnej ilości elementów z jakiej uszyta jest kurtka. (im więcej tym bardziej dopasowana do ciała i ergonomiczna). 
Ale za to otrzymujemy faktycznie kurtkę w której można chodzić cały dzień mając tylko pod spodem pierwszą warstwę (bieliznę termoaktywną).  


Spójrzcie teraz na softshell'e z oferty branży reklamowej 
Najczęściej zewnętrzna warstwa jest gładka i czuć pod palcami, że jest to poliester. (lub informuje o tym metka) OK- jest już jakieś podobieństwo. 


Spodnia warstwa jest rzeczywiście ciepła bo znajduje się tam coś na kształt polaru. To jest pierwsza różnica. 
Znane mi softshelle reklamowe to jedna warstwa materiału drapana pod spodem (taki sposób obróbki dzianiny). Aby sprawdzić czy znajduje się tam jakaś membrana wystarczy przytknąć materiał do ust i dmuchnąć. Jeśli czujecie że powietrze przechodzi przez materiał bez najmniejszych oporów  nie mam mowy o żadnej membranie. Jeśli powietrze przechodzi ale raczej byście się udusili próbując je wciągnąć do płuc, możemy przypuszczać że jest tam wklejona membrana. 


Kolejny aspekt to krój. Rzeczy jakie dostajecie w reklamie składają się  z prostych elementów. Cały (lub czasami odcięty w poziomie przód) Całe plecy, dwa rękawy, stójka lub kołnierz. Całość oczywiście zgrabna i starannie uszyta ale nie dopasowana do sylwetki. Często dla podkreślenia "technicznego" charaktery takiej kurtki z przodu znajduje się wgrzana ultradźwiękami kieszeń (czyli metodą bezszwową). Bez sensu sokoro cała kurtka nie jest wodoodporna. 

Czy to jest softshell? 
No cóż, nikt nikomu nie zabroni nazwać czegoś co ma cztery koła i silnik, samochodem.
Jest miękkie i ciepłe? Jest. No to niech będzie softshell. Ale tak naprawdę kupujecie poliestrową kurtkę z przędzy poliestrowej z mieszanką z elastanu lub Lycry. To czy będzie to przędza dobrej jakości okaże się po trzech tygodniach chodzenia. Jeśli zacznie się pilingować pod pachami i na mankietach, była to rzecz średniej jakości. Przy najbliższym deszczu sprawdzicie czy kurteczka była choć trochę wykończona wodoodpornie, a przy silnym wietrze sprawdzicie jej wiatroszczelność. 
Pewnie największą satysfakcją będzie cena. 
Pamiętajcie, na czas pisanie tego posta dobrej jakości softshell to koszt ok 200zł 
Poniżej tej kwoty, kupujecie ledwie bluzę z poliestru. 

Komentarze

  1. co do tej ceny (200zl) to bzdura totalna dobra kurtke softshell mozna kupic juz za 100 zl a nawet teniej co prawda jest to kurtka szyta w czechach ale nie wazne kto szyje wazne ile to kosztuje a w polsce na wszystkim chca czlowieka ograbic

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, możesz kupić i za 70. I to jest właśnie ta różnica o której piszę.

      Usuń
  2. ale czy na 100% ta tania spełnia swoje funkcje? Zgadzam się ograbianie istnieje... ale jak jakość tego modelu o którym piszesz?

    OdpowiedzUsuń
  3. a czy softshell sprawdza się zimą i podczak np +15 stopni i deszczu?

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak pokazała ostatnio zima, faktycznie może być +15st. Jeśli dobrze rozumiem pytanie chodzi Ci o to, czy sprawdzi się przy +15 i deszczu? Tak jeśli nie jesteś wystawiony na deszcz przez cały czas. (tylko np. przechodzisz z auta do budynku). Jeśli chodzi o termikę, sprawdzi się przy +15 jeśli będziesz w ruchu. Inaczej będzie Ci chłodno.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pożyteczne informacje. Dzięki :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Gramatura koszulek. Ile waży prawda?

Jestem w tej branży od 20 lat. I myślę, że to niemożliwe. Otóż coraz częściej trafiają do mojej firmy zapytania o koszulki z coraz grubszej dzianiny. Jak na razie rekordem jest zapytanie o koszulkę polo o gramaturze 300g/m2. Czyli o wadze przęciętnego koca.  Normą są pytania o zwykłe T-shirty o gramaturze 190gr. Pora rozwiązać tę zagadkę, co to jest gramatura. Czy cięższy samochód jest lepszy od lżejszego bo jest cięższy? Jeśli wytniemy z materiału płachtę o wymiarach 100x100cm i ją zważymy to uzyskamy odpowiedź jaka jest nominalna gramatura materiału na metr kwadratowy. Aby było łatwiej i taniej wycina się zazwyczaj specjalnym przyrządem kółko o powierzchni 100cm2 i waży je, a uzyskany wynik mnoży x 1000. Jeszcze inaczej można wyciąć kwadrat o boku 10x10cm i zważyć go na wadze do listów. Co nam daje ta wiedza? Nic. Jakość dzianiny nie musi iść w parze z jej grubością. A nawet często bywa całkiem odwrotnie. Wszystko zaczyna się na polu bawełny. Najbardziej cen

Kubek termiczny- idealny prezent także na lato

Kubki termiczne to jeden z najpopularniejszych prezentów firmowych.  I to nie tylko w zimie! Wyobraźcie sobie, że podróżujecie długo samochodem.  Nie zawsze znajdziecie miejsce hgdzie napijecie się dobrej kawy (chociaż sieć kawiarni lub coffee barów jest imponująca).  Możecie w swej podróży po prostu nie mieć na to czasu.  Albo wolicie smak kawy lub herbaty przygotowanej samodzielnie.  I do tego świetnie nadają się kubki termiczne.  W szczególności takie, które długo utrzymują ciepło czyli np. Contigo.  Bo jaki to sens i jaka przyjemność picia zimnej kawy lub herbaty.  Przykładowe logo na kubkach termicznych. A teraz inny scenariusz.  Lato. Upał. Ze 30 stopni. Klimatyzacja działa i jest przyjemnie.  Ale wystarczy jedna kostka lodu i schłodzony napój nalany do kubka termicznego, żeby było jeszcze przyjemniej.  Kubki termiczne Contigo potrafią utrzymać zimno aż do 12 godzin.  A teraz szybka wizualizacja; i ten sam kubek termiczny zabieramy w czasie urlopu na plażę. O

Test ręczników szybkoschnących.

Dawno, dawno temu, w średniowieczu istniały Cechy Rzemieślników. Dbały one (poza swoim interesem) aby po długim procesie nauki wychodzący na mistrza tworzył naprawdę dobre produkty.  Tym, którzy nie wytrzymywali długiego procesu, porzucali naukę czeladniczą lub byli z niej wydalani pozostawało udać się po za bramy miasta i zostać Partaczem. Czyli niezrzeszonym w cechu "rzemieślnikiem". Partacze nie musieli płacić składek do cechu, ale też nie musieli dbać o jakość swoich produktów, ponieważ ich nie sygnowali.  Mam wrażenie, że obecnie więcej jest partaczy jak rzemieślników... ---------------- Test ręczników szybkoschnących Kiedy zaczęliśmy produkcję ręczników Dr.Bacty byliśmy jedną z niewielu firm, oferujących je na polskim rynku. Ponieważ obecnie oferta jest już bardzo szeroka, a różnice w cenach dochodzą do kilkuset procent postanowiliśmy przybliżyć klientom ten produkt. Różnice jakie zauważamy w produktach określanych jako „ręcznik szybkoschnący”, lub „ręczni