Przejdź do głównej zawartości

Co to jest Softshell?

Znowu pora rozwiązać zagadkę. 
Softshelle w ostatnim czasie stały się bardzo popularne w branży reklamowej. 
Niektórych może zadziwiać rozpiętość cenowa od kilkuset złotych do maksymalnie kilku dziesięciu. 
Które z nich są warte swojej ceny, a które to jedynie namiastka praktycznej odzieży? 



Softshel powstał kilka lat temu w branży turystycznej a w zasadzie wspinaczkowej. 
Do momentu jego upowszechnienia dominowała koncepcja 3 warstw. 
1. bielizny termoaktywnej
2. warstwy ocieplającej - np. polaru
3. warstwy chroniącej przed deszczep tzw. hard shell, czyli wytrzymała kurtka zewnętrzna. 


Ideą Softshell było połączenie warstwy 2 + 3. Czyli ciepłej warstwy miękkiej i elastycznej z warstwą wytrzymałą ale odpornej na warunki atmosferyczne, dodatkowo nie krępującej ruchów podczas wędrówki czy wspinaczki (jak to ma miejsce przy tradycyjnej kurtce). 


Uzyskano to poprzez połączenie różnych dzianin poliestrowych. 
Zewnętrzna część jest zazwyczaj gładka dodatkowo wykończona warstwą odpychającą wodę (w różnym stopniu) natomiast pod spodem znajduje się miękka warstwa tzw microfleecu czyli krótko przystrzyżonego polaru. 
Obie są połączone (zlaminowane) paroprzepuszczalną folią, która je skleja i gwarantuje że materiał nie przepuszcza wiatru. 


Tak uzyskana dzianina jest elastyczna, dobrze dopasowana do sylwetki, od spodu miękka i ciepła, na zewnątrz gładka. 


Uzyskanie takiej dzianiny jest dość kosztowne:
- tym bardziej im bardziej paroprzepuszczalna jest folia użyta do sklejenia
- im bardziej  kosztowne (trwałe) jest wykończenie wodoodporne
- zastosowany krój (z kapturem czy bez) 
- wykończenie (np. elastyczne mankiety z miejscem na kciuk, dodatkowe wentylacje pod pachami etc).
- ilość elementów, na które składa się bluza (im więcej tym, bardziej dopasowaną do ciała kurtkę można uszyć. 


Przyjrzyjcie się teraz softshell'om z oferty branży reklamowej. 
Zewnętrzna warstwa jest gładka i miękka. OK. 
Po spodem zazwyczaj znajduje się miękki, krótko przystrzyżony polarek (microfleece) 




Pojęcie Soft Shell nie jest związane z żadną konkretną marką czy technologią. To koncepcja polegająca na odejściu od tradycyjnego sposobu dobierania odzieży outdoor. Jej główną ideą jest umiejętne połączenie dwóch z trzech warstw ubioru w celu poprawienia komfortu przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed zmiennymi warunkami pogodowymi [tradycyjny sposób ubierania: 1. warstwa - bielizna termo aktywna, antypotna; 2. warstwa - termiczna (polar) oraz 3. warstwa - ochrona przed deszczem i wiatrem (kurtka z membraną)].
Poprzez kompozycję zewnętrznych tkanin o wysokiej oddychalności, wodoodporności, elastyczności (Strech) z wygodnymi i miłymi w dotyku wewnętrznymi materiałami typu fleece otrzymujemy produkty, które z powodzeniem mogą stać się alternatywą dla zestawu polar plus kurtka zewnętrzna, typu Hard Shell.
Tradycyjne połączenie polar plus Hard Shell często staje się niepraktyczne - podczas podchodzenia i wspinaczki jest nam za gorąco, sam polar natomiast nie chroni w odpowiednim stopniu przed wilgocią i wiatrem, w deszczu zachowując się jak gąbka. Czasami wiele do życzenia pozostawia również kosmacąca się faktura polaru lub sztywny i szeleszczący materiał zewnętrzny kurtek HS. Wtedy z pomocą - zgodnie z zamysłem producentów - powinien przyjść Soft Shell, w którym możemy przebywać przez prawie cały dzień w skałach lub w górach, w różnych warunkach pogodowych, bez konieczności ciągłych zmian odzieży i bez narażania się na wychłodzenie lub przegrzanie. Dodatkową zaletą jest również zmiejszenie wagi odzieży.
Prezentowane poniżej kurtki odzwierciedlają szeroki wachlarz oferty Soft Shell na naszym rynku. Począwszy od kurtek, których główną cechą jest ochrona przed wiatrem, aż po bardziej zaawansowane produkty oferujące połączenie wiatro- i wodoodpornej zapory.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gramatura koszulek. Ile waży prawda?

Jestem w tej branży od 20 lat. I myślę, że to niemożliwe. Otóż coraz częściej trafiają do mojej firmy zapytania o koszulki z coraz grubszej dzianiny. Jak na razie rekordem jest zapytanie o koszulkę polo o gramaturze 300g/m2. Czyli o wadze przęciętnego koca.  Normą są pytania o zwykłe T-shirty o gramaturze 190gr. Pora rozwiązać tę zagadkę, co to jest gramatura. Czy cięższy samochód jest lepszy od lżejszego bo jest cięższy? Jeśli wytniemy z materiału płachtę o wymiarach 100x100cm i ją zważymy to uzyskamy odpowiedź jaka jest nominalna gramatura materiału na metr kwadratowy. Aby było łatwiej i taniej wycina się zazwyczaj specjalnym przyrządem kółko o powierzchni 100cm2 i waży je, a uzyskany wynik mnoży x 1000. Jeszcze inaczej można wyciąć kwadrat o boku 10x10cm i zważyć go na wadze do listów. Co nam daje ta wiedza? Nic. Jakość dzianiny nie musi iść w parze z jej grubością. A nawet często bywa całkiem odwrotnie. Wszystko zaczyna się na polu bawełny. Najbardziej cen

Kubek termiczny- idealny prezent także na lato

Kubki termiczne to jeden z najpopularniejszych prezentów firmowych.  I to nie tylko w zimie! Wyobraźcie sobie, że podróżujecie długo samochodem.  Nie zawsze znajdziecie miejsce hgdzie napijecie się dobrej kawy (chociaż sieć kawiarni lub coffee barów jest imponująca).  Możecie w swej podróży po prostu nie mieć na to czasu.  Albo wolicie smak kawy lub herbaty przygotowanej samodzielnie.  I do tego świetnie nadają się kubki termiczne.  W szczególności takie, które długo utrzymują ciepło czyli np. Contigo.  Bo jaki to sens i jaka przyjemność picia zimnej kawy lub herbaty.  Przykładowe logo na kubkach termicznych. A teraz inny scenariusz.  Lato. Upał. Ze 30 stopni. Klimatyzacja działa i jest przyjemnie.  Ale wystarczy jedna kostka lodu i schłodzony napój nalany do kubka termicznego, żeby było jeszcze przyjemniej.  Kubki termiczne Contigo potrafią utrzymać zimno aż do 12 godzin.  A teraz szybka wizualizacja; i ten sam kubek termiczny zabieramy w czasie urlopu na plażę. O

Test ręczników szybkoschnących.

Dawno, dawno temu, w średniowieczu istniały Cechy Rzemieślników. Dbały one (poza swoim interesem) aby po długim procesie nauki wychodzący na mistrza tworzył naprawdę dobre produkty.  Tym, którzy nie wytrzymywali długiego procesu, porzucali naukę czeladniczą lub byli z niej wydalani pozostawało udać się po za bramy miasta i zostać Partaczem. Czyli niezrzeszonym w cechu "rzemieślnikiem". Partacze nie musieli płacić składek do cechu, ale też nie musieli dbać o jakość swoich produktów, ponieważ ich nie sygnowali.  Mam wrażenie, że obecnie więcej jest partaczy jak rzemieślników... ---------------- Test ręczników szybkoschnących Kiedy zaczęliśmy produkcję ręczników Dr.Bacty byliśmy jedną z niewielu firm, oferujących je na polskim rynku. Ponieważ obecnie oferta jest już bardzo szeroka, a różnice w cenach dochodzą do kilkuset procent postanowiliśmy przybliżyć klientom ten produkt. Różnice jakie zauważamy w produktach określanych jako „ręcznik szybkoschnący”, lub „ręczni